Tuesday, September 01, 2009

TUZ GÖLÜ


Tuz Gölü Dünya'nın en tuzlu göllerinden... Sanırım birincisi Lut Göl'ü, İsrailde, ikincisi bizimkisi... Bir litresinde yaklaşık 400 gram tuz barındıryor ve Türkiye'nin Tuz ihtiyacının yarısı buradan karşılanıyor. En derin yeri 4 metreyi geçmiyor. Faunasında muhteşem kuş türlerini barındırıyor ki benim üzerimden böyle bordoya yakın renkli bir Flamingo geçti. Şaşırdım. Ayrıca martıya benzeyen kuşlar da görünebiliyor. Garip bir dinginliği var gölün. İnsan üzerinde gezinirken, tabakaya yansıyan güneş gözlerine hücum ederken ayağının altında ezilen kristallerin şangırtısını hoş bir melodi addedip, yalnız ve umarsız bir klip içerisinde, eski aşklarından, okuduğu kitapların en güzel cümlelerine kadar her şeyi aklından geçiriyor. Uzaklaştıkça kimsesizleşiyorsunuz, uzaklaştıkça gölün sizin duyarsızlığınız, gölün duyarlılığına dönüşüyor. Göl bu yeryüzünde bulunması zor haliyle şiirlerimizi kasvete bulayan çölden bile daha masivalı, daha mutlak bir büyüye sahip. Cennetle Cehennem arasındaki Araf gibi... Huzur vermeyecek, doyurmayacak, neşelendirmeyecek kadar kasvetli ama yakmıyor, acıya boğmuyor, sadece uzun uzun düşündürüyor. İmkanım oldukça her senemin bir iki saatini ayıracağım orada. Hatta başka fotoğraf makineleri ile gideceğim, günün her saatini de çekmek isterim eğer sıkılganlığımla başedebilirsem.

Gölün yaşamı da tehlikede. Şu anda gölü besleyen en önemli su kaynağı Konya şehir kanalizasyonu... Sevgili Konyalıların malum atıkları, sanayileşme hızı yüksek olan Konya'nın snaayi atıklarıyla da beslenip güzelim gölün yüreğine yüreğine akıyor. Uzmanlar gölün ömrüne öyle asır masır biçmiyorlar. Konyalıların tıkınma oranı gölün yok olma sürecinin hızıyla doğru orantılı.

Elin Gavuru olsa burayı muhteşem bir turistik öge haline getirirdi elbette ama biz Müslümanların turizmden daha önemli işleri var. Bir gün Tuz ithal etmek zorunda kalmayalım da turizmden gelecek para şöyle dursun... Bu arada Konyalılara da yemeklerimize dolaylı olarak yaptıkları katkıdan ötürü teşekkürü bir borç bilir, mübarek şehirlerinin düzenli arasokaklarının aymazlıklarından öperiz...

1 comment:

Murat said...

ellerine sağlık